Featured

Informacja dla rolników

naglowek ugZasady i tryb uruchamiania środków budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego na zadania związane z usuwaniem skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych - straty w rolnictwie.

UWAGA : Przy przypisywaniu zdarzeniom charakteru klęski żywiołowej należy posiłkować się definicją klęski żywiołowej zawartą w ustawie z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz.U.62, poz. 558, z późn. zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przez klęskę żywiołową rozumie się katastrofę naturalną lub awarię techniczną, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, a pomoc i ochrona mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem. Zatem wnioski o uruchamianie środków rezerwy celowej budżetu państwa powinny zawierać szczegółowe uzasadnienie wskazujące, że zdarzenie dotyczy dużej liczby osób lub rodzin, a straty w poszczególnych gospodarstwach domowych są znaczne.

Straty w gospodarstwach rolnych spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę powinny być zgłaszane przez właścicieli gospodarstw rolnych lub działów specjalnych produkcji rolnej niezwłocznie po stwierdzeniu skutków tych zjawisk. Straty należy zgłosić do urzędu gminy/urzędu miejskiego/urzędu miasta właściwego ze względu na miejsce ich wystąpienia. Zgłoszenia dokonuje się na formularzach oświadczeń opracowanych każdego roku przez Wydział Środowiska i Rolnictwa. W 2014 r. opracowano następujące wzory oświadczeń:
Oświadczenie rolnika uprawy 2014 (1) dla strat powstałych w plonie roślin uprawnych;
Oświadczenie zwierzęta 2014 (2) dla gospodarstw rolnych, w których utrzymywane są zwierzęta gospodarskie lub powstały w nich straty;
Oświadczenie o stratach w sadach 2014 (3) dla strat inwestycyjnych w sadach lub plantacjach wieloletnich, których okres użytkowania jest dłuższy niż 5 lat, z wyłączeniem plantacji truskawek, plantacji choinek oraz roślin na cele energetyczne. Straty inwestycyjne w tym wypadku polegają na całkowitej utracie drzew lub krzewów i konieczności dokonania nowych nasadzeń;
Oświadczenie o stratach w budynkach 2014 (4) dla strat powstałych w budynkach gospodarczych lub sprzęcie rolniczym, służących do produkcji rolnej. W przypadku wystąpienia strat tylko w majątku trwałym, nie ma potrzeby wypełniania pozostałych formularzy.

Wypełnione formularze należy złożyć niezwłocznie do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce wystąpienia strat. Komisje w urzędach gmin dokonują szacowania strat w terminie dwóch miesięcy od zgłoszenia, czyli złożenia oświadczeń o stratach, nie później jednak niż:
do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji, lub
w terminie 12 miesięcy od ustąpienia wody umożliwiającego komisji rozpoczęcie szacowania w przypadku szacowania szkód w budynkach lub drzewach owocowych spowodowanych przez powódź, lub
do dnia 31 października danego roku, jeżeli ujemne skutki przezimowania wystąpiły do dnia 30 kwietnia tego roku albo do dnia 31 października roku następującego po roku, w którym w grudniu wystąpiły ujemne skutki przezimowania – w przypadku szacowania szkód w drzewach owocowych spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania.
Wszystkie dane dotyczące upraw powinny być zgodne z wnioskiem o dopłaty składanym do ARiMR.
W przypadku gospodarstwa rolnego położonego na obszarze co najmniej dwóch gmin, w których wystąpiły szkody, formularze składa się do każdej gminy oddzielnie, wpisując do nich tylko uprawy znajdujące się na terenie danej gminy. Po sporządzeniu protokołów cząstkowych są one przekazywane przez rolnika do gminy, na terenie której znajduje się siedziba gospodarstwa (tzn. miejsce zamieszkania rolnika). Komisja w tej gminie sporządza protokół zbiorczy, wpisując do niego wszystkie uprawy z protokołów cząstkowych oraz uprawy położone na swoim terenie oraz produkcję zwierzęcą na podstawie oświadczenia rolnika.
Oświadczenie o produkcji zwierzęcej rolnik wypełnia w gminie, w której gospodarstwo ma swoją siedzibę.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i pytań prosimy o kontakt telefoniczny z:
Wydziałem Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzedu Wojewódzkiego w Lublinie (nr telefonu 81 74-24-542 lub 81 74-24-530).
Referatem Ochrony Środowiska i Gospodraki Nieuchomościami Urzędu Gminy Werbkowice tel. 84 6572-080 wew. 46

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes