Bezpłatne porady społeczno-prawne dla niepełnosprawnych uczestników i ich rodzin
Featured

Bezpłatne porady społeczno-prawne dla niepełnosprawnych uczestników i ich rodzin

Stowarzyszenie z Bliska i z Daleka zaprasza mieszkańców Turkowic i mieszkańców okolicznych miejscowości do korzystania z bezpłatnego poradnictwa społeczno-prawnego w puncie informacyjnym w miejscowości Turkowice (budynek OSP).

 

„Zadanie współfinansowane przez Województwo Lubelskie”

Stowarzyszenie z Bliska i z Daleka nr KRS 0000660430 22-400 Zamość ul. Lubelska 70A

W ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą: Prowadzenie poradnictwa psychologicznego, społeczno-prawnego oraz udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych, zapraszamy mieszkańców Turkowic i mieszkańców okolicznych miejscowości do korzystania z

Bezpłatnego poradnictwa społeczno-prawnego

Punkt informacyjny w miejscowości Turkowice (budynek OSP) w gminie Werbkowice, pow. hrubieszowski

Lp.

Data

Godziny

1

25.08.2017r.

od 15/00 do 19/00

2

22.09.2017r.

od 15/00 do 19/00

3

21.10.2017r.

od 15/00 do 19/00

ADRESACI – projekt skierowany do osób z niepełnosprawnością, pełnoletnich oraz małoletnich (niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności) oraz członków ich rodzin z powiatów: zamojskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i krasnostawskiego.

MIEJSCE i FORMA REALIZACJI ZADANIA – w każdym powiecie powstaną po dwa punkty informacyjne uwzględniające gminy wiejskie. W punktach będą prowadzone czterogodzinne dyżury w trzech różnych terminach. Oprócz punktów informacyjnych bezpłatne wsparcie udzielane jest również telefonicznie i mailowo. Do kontaktu zapraszamy na bieżąco i nie zależnie od prowadzonych dyżurów w punktach informacyjnych.

OKRES REALIZACJI ZADANIA – od 02.06.2017 r. do 31.12.2017 r.

KONTAKT: Nr kom. – 691 727 601 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. http://www.zbliskaizdalekazamosc.cba.pl/aktualnosci

 

Poradnictwo społeczno-prawne adresowane jest do niepełnosprawnych uczestników i ich rodzin i obejmuje między innymi następujące obszary tematyczne:

1. Bariery architektoniczne – możliwości uzyskania dofinansowania likwidacji barier architektonicznych

2. Edukacja – możliwości kształcenia integracyjnego oraz formy pomocy finansowej dla niepełnosprawnych uczniów i studentów.

3.Lokale – uprawnienia do lokalu socjalnego, procedur eksmisyjnych lub pomieszczenia tymczasowego w przypadku eksmisji.

4. Łączność – dostępność dla osób z niepełnosprawnością usług pocztowych i telekomunikacyjnych, możliwości uzyskania zwolnień.

5. Odszkodowania komunikacyjne – możliwość otrzymania odszkodowań oraz innych roszczeń przez osoby, poszkodowane w wyniku wypadków komunikacyjnych.

6. Orzeczenia o niepełnosprawności – prawne potwierdzenie statusu niepełnosprawności; sposób uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, uzyskania orzeczenia o niezdolności do pracy, wskazania do rehabilitacji i opieki.

7. Podatki – ogólne zasady odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne.

8.Praca – zasady rejestracji w urzędzie pracy, uprawnienia pracownika niepełnosprawnego, możliwości uzyskania pomocy finansowej na uczestnictwo w szkoleniach oraz w uruchomieniu własnej działalności gospodarczej lub współtworzenie spółdzielni socjalnych lub dołączenie do już istniejących, praca pobierających rentę.

9. Pomoc społeczna ‒ formy pomocy, z której korzystać mogą osoby z niepełnosprawnością oraz ich rodzin, warunki uzyskania świadczeń pomocy społecznej.

10. Rehabilitacja i leczenie – uprawnienia przysługujące osobie dotkniętej chorobą, zasady leczenia uzdrowiskowego i możliwości uzyskania dofinansowania uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.

11. Świadczenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – możliwości i warunki ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, dodatku pielęgnacyjnego, renty socjalnej, zasad zmniejszania i zawieszania świadczeń w przypadku uzyskania innych przychodów.

12. Sprzęt rehabilitacyjny – zasady uzyskania sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych i technicznych oraz dofinansowania ich zakupu ze środków PFRON.

13. Świadczenia rodzinne – świadczenia wspierające rodziny wychowujące dzieci niepełnosprawne oraz podejmujące opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

14. Transport–ulgi w przejazdach środkami transportu publicznego oraz uprawnienia osób z niepełnosprawnością, podróżujących drogą lotniczą.

15. Ubezwłasnowolnienie i przymusowe leczenie – zasady i procedury związane z przymusowym leczeniem lub badaniem psychiatrycznym osób chorych psychicznie, procedury przymusowego przyjęcia do domu pomocy społecznej, warunki i procedury związane z ubezwłasnowolnieniem.

16. Inne uprawnienia i ulgi‒ np. dla osób niewidomych, warunki ułatwiające osobom udział w wyborach i inne dotyczące osób z niepełnosprawnością.

17. Tematyka prawa cywilnego/rodzinnego wtym pomoc przy pisaniu pism/wniosków.

 

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes