Featured

Międzynarodowy Festiwal Kultury Antycznej Gotania 2014 Werbkowice, 4-5 lipca 2014 - Podsumowanie

Międzynarodowy Festiwal Kultury Antycznej Gotania to cykl imprez promujących podregion Gotania (w którego skład wchodzi 10 gmin w tym gmina Werbkowice), które odbywają się w ramach realizacji projektu „Od wizji do nowoczesnego zarządzania podregionem Gotania”. Tegoroczna edycja odbyła się m.in. w Werbkowicach.

 

Realizacja festiwalu na terenie Werbkowic składała się z dwóch zasadniczych wydarzeń. W obu wykonawcami byli przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych odtwarzających okres rzymski z Polski i zagranicy. Pierwsze z wydarzeń – otwarcie festiwalu, odbywało się w godzinach wieczornych 4 lipca 2014 roku w Werbkowicach w sąsiedztwie Amfiteatru. Natomiast historyczne obozowisko i inscenizacja plenerowa przygotowana została na terenach zielonych za pałacem w Werbkowicach w godzinach popołudniowych 5 lipca 2014 roku.

 

W piątek (04.07.2014) w godzinach wieczornych została przeprowadzona uroczysta parada rekonstruktorów ulicami Werbkowic połączona z oficjalnym otwarciem Festiwalu. W jej trakcie grupy rekonstrukcyjne z pełnym wyposażeniem odpowiadającym odtwarzanemu okresowi w kolumnie pieszej prezentowały stroje, broń, opancerzenie i sztandary.

 

W przemarszu uczestniczyły następujące grupy rekonstrukcyjne:

Legion I Italski – grupa rekonstrukcyjna z Bułgarii prezentująca formację wojskową Legionu I Italskiego, stacjonującego w okresie rzymskim na terenie dzisiejszej Bułgarii.

Legion V Macedonica z Rumunii - grupa posiadające w swojej ofercie możliwość zaprezentowania wyglądu życia codziennego oraz aspektów militarnych stacjonujących na obszarze dzisiejszej Rumunii legionów rzymskich.

Legion XIIII GMV – grupa rekonstrukcyjna z Lublina prezentująca zagadnienia kultury antycznej – cywilnej oraz militarnej - pokazy o charakterze militarnym (musztra rzymska), inżynieryjnym, religijnym oraz tych związanych z życiem codziennym i kuchnią rzymską wraz z pełnym komentarzem.

Stowarzyszenie „Hellas et Roma” - grupa rekonstrukcyjna prezentująca zagadnienia kultury antycznej – cywilnej oraz militarnej. Powstała w 2001 r. ściśle współpracująca z Instytutem Historii UMCS w Lublinie zrzesza pasjonatów kultury antycznej z całej Polski. Obecnie realizowanych jest ponad 20 projektów rekonstrukcyjnych, będących próbą ukazania życia codziennego starożytnej Grecji, Rzymu oraz terenu barbaricum. Ponadto Stowarzyszenie realizuje ogólnopolskie projekty: „Legio XXI Rapax, „Gladiatores”, „Hoplitai – Maraton 490 r. p.n.e.

Stowarzyszenie Celtica to grupa pasjonatów z różnych części Polski koncentrująca swoje działania na próbach rekonstrukcji kultury materialnej starożytnych Celtów. Działa od 2004 roku i w tym roku obchodzi swój okrągły, dziesiąty jubileusz. Oprócz rekonstrukcji strojów, biżuterii i uzbrojenia zajmuje się także odtwarzaniem takich dziedzin życia i rzemiosł jak tkactwo i przędzalnictwo, filcownictwo, solowarstwo, obróbka kości i poroża, brązownictwo, płatnerstwo, powroźnictwo, kosmetyka i zielarstwo, muzyka i instrumenty muzyczne, mennictwo, czy zabawy i gry antyczne. W swojej pracy stara się pokazać różne warianty chronologiczne i geograficzne kultury lateńskiej w szerokim rozumieniu łączonej z kulturą starożytnych Celtów.

Harjis– grupa rekonstrukcyjna z Łodzi prezentująca życie codzienne na ziemiach polskich w pierwszych wiekach naszej ery, w oparciu o odkrycia związane z kulturą przeworską.

Terra Ferrata - Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Rzeszowa powstała w 2010 roku z połączenia dwóch rzeszowskich grup zajmujących się odtwórstwem okresu żelaza. Działalność grupy to głównie pokazy otwarte, wykłady oraz warsztaty. Obecnie grupa liczy kilkanaście osób, co pozwala im na zajmowanie się wieloma elementami pradziejowego życia codziennego oraz odtwarzanie różnych kultur i ludów środkowoeuropejskiego Barbaricum. Oprócz wojowników i wojowniczek, są też rzemieślnicy oraz zwykli członkowie dawnych społeczności, głównie celtyckich i germańskich.. Starając się pokazać jak najwięcej ze świata „barbarzyńców” sprzed ponad dwóch tysiącleci.

Dakowie, Sarmaci – grupa rekonstrukcyjna z Rumunii posiadające w swojej ofercie możliwość zaprezentowania wyglądu życia codziennego oraz aspektów militarnych plemion barbarzyńskich – Daków, Sarmatów zamieszkujących tereny na południe od Polski – ze szczególnym uwzględnieniem terenów rzymskiej prowincji – Dacji (dzisiejsza Rumunia).

Eryk Popkiewicz (http://www.eryk.amberart.pl/) – Bursztynnik z Torunia, który zaprezentował podczas Festiwalu specjalistyczny warsztat rzemieślniczy wraz z dawnymi narzędziami do obróbki bursztynu (wyrabianie ozdób z bursztynu) oraz niezwykły pokaz fireshow z wykorzystaniem pyłu bursztynowego.

Wandalowie – nowopowstała grupa rekonstrukcyjna z Kotorowa zajmująca się odtwarzaniem życia codziennego społeczności Wandalów.

Goci (Masłomęckie Stowarzyszenie „Wioska Gotów”) - grupa rekonstrukcyjna zajmująca się odtwarzaniem życia codziennego społeczności Gotów, zamieszkujących obszar wschodniej Polski w pierwszych wiekach n.e.

Konnica barbarzyńska – oddział wysokiej rangi wojowników barbarzyńskich w pełnym wyposażeniu - stroje, tarcze, włócznie; przygotowujący pokazy jeździeckie, wykorzystania konia w trakcie bitwy

 

Miejscem, w którym zakończyła się parada ok. godz. 19:00 był Amfiteatr w sąsiedztwie Gminnego Ośrodka Kultury w Werbkowicach.

Po oficjalnym otwarciu Festiwalu przez Wójta Gminy Werbkowice zostały zaprezentowane poszczególne grupy rekonstrukcyjne.

Po prezentacji grup ok. 19:30 rozpoczął się koncert Kapeli JAR (http://www.jar.org.pl/) tworzącej muzykę w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian. Inspiruje ją słowiańszczyzna wczesnego średniowiecza wraz z aspektami z tym tematem związanymi. Kapela wykorzystuje kopie instrumentów historycznych oraz instrumenty pasterskie, które również sami wykonują, odtwarzając muzykę jaką wtedy grano oczywiście interpretując i aranżując muzykę na swój sposób. Utwory wykonywane przez JAR zarówno archaiczne jak i kompozycje nowsze z inną dynamiką zachowują jednak charakter słowiański i opiewają ludowość..

Między godziną 20:00-21:00 odbyły się prezentacje następujące:

- Świat barbarzyńców;

- Armia rzymska;

- Walki gladiatorów wraz z komentarzem i podkładem dźwiękowym, w miejscu wskazanym przez zamawiającego

- pokaz fireshow z wykorzystaniem pyłu bursztynowego.

Po zakończeniu programu prezentacji poszczególnych zagadnień odbyła się dalsza część koncertu kapeli JAR, po której zaprezentowany został pokaz ogniowy grupy ILUZJA z zupełnie nowej odsłonie (https://pl-pl.facebook.com/GrupaILUZJA).

 

W sobotę (05.07.2014) został przygotowany wielotematyczny obóz historyczny, w którym w trakcie trwania Festiwalu prezentowane było życie codzienne oraz dawne rzemiosła plemion barbarzyńskich i legionów rzymskich. Teren podzielony został na dwie zasadnicze części:

  1. Świat antyczny

Wszystkie grupy oraz rzemieślnicy, stanowiska edukacyjne i warsztatowe tematycznie i stylistycznie odnoszące się do tematu Imperium rzymskiego (obozy rzymskich legionistów, szkoła gladiatorów, antyczny targ, itp.).

  1. Świat barbarzyńców

Wszystkie grupy oraz rzemieślnicy, stanowiska edukacyjne i warsztatowe tematycznie i stylistycznie odnoszące się do tematu plemion barbarzyńskich (obozy Gotów, Wandalów, Daków, Sarmatów, Celtów itp.), warsztaty rzemieślnicze – kowal, garncarz, bursztynnik, mincerz, tkacz, barbarzyńska kuchnia.

 

W godzinach 16:00 – 18:00 w obozie historycznym odbywały się prezentacje, pokazy dawnych rzemiosł, pokazy walk, musztra rzymska, targ niewolników, walki gladiatorów, prezentacja dawnych potraw, pokaz fireshow z wykorzystaniem pyłu bursztynowego a wszystko to przy oprawie muzycznej kapeli JAR.

O godzinie 18:00 rozpoczęła się inscenizacji bitwy pomiędzy legionistami rzymskimi i plemionami barbarzyńskimi.

 

Po części historycznej rozpoczęła się cześć koncertowa. Na scenie wystąpiły zespoły:

PSYCHOPHOBIA http://psychophobia.metal.pl/

HAYDAMAKY http://www.haydamaky.com/

GWIAZDY WIECZORU: ZESPÓŁ KULT http://kult.art.pl/

Na zakończenie odbyła się zabawa z zespołem MAX-DANCE

 

Gospodarzami Festiwalu w Werbkowicach byli:

Wójt Gminy Werbkowice

Rada Gminy Werbkowice

Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach

 

Gospodarzem terenu podczas sobotniej imprezy był:

Pan Piotr Kozera – Dyrektor Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Werbkowicach

 

Opiekę medialną nad Festiwalem objęli:

- TVP Lublin

- Radio Lublin

- Radio Złote Przeboje

- LubieHrubie.pl

 

Głównymi sponsorami Festiwalu byli:

- Krajowa Spółka Cukrowa S.A. Oddział Cukrownia Werbkowice

- Grupa Żywiec S.A.

- Gestamp Wind

- Hydro-Met P.H.U. Jan Kuś, Zajazd Dworek w Mirczu

- Rolniczy Zakład Doświadczalny w Werbkowicach IUNG

- PROMAX business & people solutions

 

Sponsorzy Festiwalu:

- Antoni Skrzypa Piekarnia i Cukiernia ARS

- Paweł Korda Piekarnia KORDA

- Dariusz Skiba Piekarnia Trzeszczany

- Grażyna i Marek Panek Piekarnia Dobromierzyce

- Aleksandra i Jan Ciurysek S.C. Piekarnia Zamość

- Przemysław Gniecki Restauracja – Hotel „u Chłopa” Hrubieszów

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw

- Spółdzielnia Mleczarska Bieluch Chełm

- AZET Anna Andrzej Załęccy Spółka Jawna Zamość

- Stanisława Jańczak Sklep spożywczy ANITA

- Krzysztof Piłat Specjalistyczne gospodarstwo sadowniczo-ogrodnicze

- Kot & W s.c. PHU. Surowce wtórne. Stacja demontażu pojazdów

 

 

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes