Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Hrubieszowie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu hrubieszowskiego
Featured

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Hrubieszowie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu hrubieszowskiego

 

Po stwierdzeniu na podstawie badań laboratoryjnych wścieklizny u lisa rudego padłego na terenie powiatu hrubieszowskiego w miejscowości Gozdów, 22-550 Werbkowice– sprawozdanie z badań 24/00424/PW/00282 z dnia 21.02.2024 r.

- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hrubieszowie wskazuje na konieczność zastosowania środków na podstawie art. 45 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U z 2023 r., poz. 1075 z późn. zm.) wymienionych w rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Hrubieszowie.
Wścieklizna jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus powodujący zmiany zapalne w ośrodkowym układzie nerwowym ludzi oraz zwierząt stałocieplnych, kończącą się prawie zawsze zejściem śmiertelnym. Wirus wścieklizny wykazuje dużą odporność na gnicie (w rozkładających się zwłokach zachowuje zakaźność nawet kilka tygodni) oraz zamarzanie. Wrażliwy jest natomiast na działanie promieni słonecznych (traci zjadliwość po 2 godzinach), ogrzewanie (w temperaturze 60° C przeżywa zaledwie 5 min.) oraz większość środków dezynfekcyjnych. Transmisja zakażenia następuje zazwyczaj wskutek pogryzienia przez chore zwierzę, gdy do rany dostanie się jego ślina. Możliwe jest również zarażenie się w przypadku przedostania się śliny lub moczu chorego zwierzęcia na skaleczenia i zadrapania skóry lub błony śluzowe (np. jamy ustnej, nosa, spojówki oka). Wirus wścieklizny z miejsca zakażenia poprzez nerwy obwodowe wędruje do ośrodkowego układu nerwowego i tam się namnaża.
Rozporządzenie wydaje się w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wścieklizny wśród zwierząt bytujących w obszarze zagrożonym, uniemożliwienia kontaktu dzikich zwierząt chorych ze zwierzętami gospodarskimi i domowymi oraz zakażenia, bądź zachorowania na nią ludzi przebywających na obszarze terenu zagrożonego wystąpieniem wścieklizny. Zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt ma na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzenienia się choroby poza obszar zagrożony.
W związku z powyższym teren zagrożony wścieklizną należy oznakować napisami ostrzegawczymi w celu poinformowania ludzi o zagrożeniu oraz zachowaniu przez nich ostrożności w kontaktach ze zwierzętami dzikimi i o nieznanym pochodzeniu.


Powiatowy Lekarz Weterynarii
w Hrubieszowie
Jarosław Perehubka

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes