Stan wojenny był wojskowym zamachem stanu przeprowadzonym w nocy 13 grudnia 1981 roku pod wodzą gen. Wojciecha Jaruzelskiego, pełniącego wówczas dyktatorską władzę w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W zgodnej opinii konstytucjonalistów stan wojenny wprowadzono z pogwałceniem także PRL-owskiego prawa.
Przez niemal dwa lata Polska znalazła się pod rządami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, składającej się z 22 oficerów pod kierownictwem Jaruzelskiego.
Na ulicach miast pojawiły się patrole milicji i wojska, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Wprowadzono oficjalną cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej. Władze zmilitaryzowały najważniejsze instytucje i zakłady pracy. Ograniczono działalność Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Zawieszone zostało wydawanie prasy, z wyjątkiem dwóch gazet ogólnokrajowych ("Trybuny Ludu" i "Żołnierza Wolności") oraz 16 terenowych dzienników partyjnych.
Władze PRL utworzyły łącznie 52 ośrodki internowania i wydały decyzje o internowaniu 9736 osób. Spacyfikowano 40 spośród 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów. Najtragiczniejszy przebieg miała akcja w kopalni "Wujek", gdzie interweniujący funkcjonariusze ZOMO użyli broni, w wyniku czego zginęło dziewięciu górników.
Oficjalnym powodem stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kraju. Po jego wprowadzeniu niewiele jednak w tej sprawie się polepszyło. Wręcz przeciwnie, rządy gen. Jaruzelskiego oznaczały zapaść gospodarczą. Stan wojenny i lata 80. kojarzyły się Polakom głównie z pustymi półkami w sklepach i kartkami niemal na wszystkie towary
Pamiętając o tych wydarzeniach Wójt Gminy Pan Lech Bojko wraz z pracownikami Urzędu Gminy oraz Gminnego Ośrodka Kultury, złożył wieniec przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Werbkowicach. Jest to miejsce symboliczne w którym są upamiętniane wszystkie ważne i podniosłe wydarzenia, z historii Naszej Ojczyzny, przez mieszkańców gminy.