Działalność kulturalna

Działalność kulturalną na terenie gminy w głównej mierze prowadzi Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach.

Działalność Ośrodka od chwili założenia do dziś opiera się przede wszystkim na inicjowaniu, organizowaniu i koordynowaniu wydarzeń kulturalnych oraz różnych działań w zakresie kultury i sztuki, podtrzymywaniu i pielęgnowaniu lokalnego dziedzictwa kulturalnego oraz wspieraniu lokalnych artystów.

Plenerowe koncerty z udziałem gwiazd sceny muzycznej w wyjątkowej scenerii Amfiteatru lub terenów zielonych przyległych do Parku, przeglądy, festiwale i widowiska są tylko częścią życia kulturalnego gminy.

Odnowiony w ostatnich latach Amfiteatr jest doskonałym miejscem do oderwania się od codziennego stresu i zabiegania, gdzie na co dzień można odpocząć wśród zieleni na jednej z wielu ławeczek, nawet wieczorem, bo teren jest kompleksowo oświetlony.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Gminnego Ośrodka Kultury oraz śledzenia kalendarza wydarzeń artystycznych, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury

Przy Gminnym Ośrodku Kultury istnieją zespoły, które do dnia dzisiejszego podtrzymują tradycję ludowego muzykowania. Najstarszy działa już ponad 40 lat.

20161224honiatyczeZespół Śpiewaczy z Kapelą z Honiatycz – muzyka ludowa; repertuar: pieśni i piosenki ludowe oraz biesiadne, żołnierskie, partyzanckie, religijne i patriotyczne; obecnie zespół liczy 8 osób.

20161224lotosZespół Śpiewaczy Lotos z Werbkowic – muzyka ludowa; repertuar: pieśni i piosenki ludowe oraz biesiadne (weselne), żołnierskie, partyzanckie, religijne i patriotyczne; obecnie zespół liczy 12 osób.

 

 

 

Do zespołów i kapel wykonujących muzykę instrumentalną, folk miejski oraz zespołów stylizowanych, które aktywnie uczestniczą w wydarzeniach i przedsięwzięciach kulturalnych gminy należą:

20161224STAHKapela STAH – kapela podwórkowa, repertuar: piosenki w charakterze żartobliwym, rozrywkowym, skoczne i rytmiczne; tzw. «folk» miejski; obecnie zespół liczy 5 osób;
20161224GorzankiZespół Górzanki z Gozdowa – muzyka różnorodna, repertuar: pieśni i piosenki religijne, kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne, wojskowe i partyzanckie, pieśni ludowe i biesiadne oraz piosenki znanych polskich wykonawców II połowy XX wieku do lat współczesnych. Swoje występy wzbogaca recytacją (W. Góra – wiersze własne, M. Mucha – utwory satyryczne); obecnie zespół liczy 14 osób.

kontakt: Katarzyna Serafin instruktor ds. kultury ludowej, Krzysztof Lisowski instruktor ds. muzyki i akustyk GOK

Koła Gospodyń Wiejskich

20161126kgwW gminie Werbkowice zarejestrowanych jest 18 Kół. Kobiety czynnie uczestniczą we wszelkich imprezach i wydarzeniach kulturalnych.

Działalność swoją prowadzą we własnych środowiskach lokalnych, z zaangażowaniem włączają się do pomocy podczas imprez gminnych. Z powodzeniem reprezentują gminę – prezentując własne rękodzieło i kulinaria na różnych wystawach, targach, kiermaszach i festiwalach. Kobiety z KGW spotykają się w kuchni GOK, wymieniają się doświadczeniami i przepisami, biorą udział w konkursach, chętnie uczestniczą również w szkoleniach i warsztatach, chcąc podnosić własne kwalifikacje. Wolny czas przeznaczają na wspólne spotkania i wyjazdy. Każde Koło Gospodyń Wiejskich posiada własną, oryginalną nazwę oraz kolor, charakterystyczny dla danego koła. Członkinie kół prowadzą kroniki pamiątkowe, gdzie uwieczniają ważne wydarzenia związane z własną działalnością.

Wykaz KGW z terenu Gminy Werbkowice

Lp.

Miejscowość

Nazwa

Kolor

1.

Alojzów

„Szansa Alojzowa”

Zielony

2.

Dobromierzyce

„Szafirowe kobietki”

Szafirowo-czarny

3.

Gozdów

„KGW Gozdów”

Różowy

4.

Honiatycze Kol.

„Czekoladowy Gang”

Czekoladowo-złoty

5.

Honiatyczki

„Róże Honiatyczek”

Bordo

6.

Hostynne

„Złote Babki”

Złoty

7.

Łysa Góra

„Magiczne Babki”

Fiolet

8.

Podhorce

„Odlotowe Agentki”

Czarno-biały

9.

Sahryń

„Żółte Magnolie”

Żółty

10.

Terebiniec

„Współczesne Dziedziczki”

Łososiowy

11.

Turkowice

„Kobiety z klasą”

Pomarańczowy

12.

Wronowice

„Kobiety sukcesu”

Niebieski

13.

Malice

„Twórcze Dziewczyny”

Czerwono-czarny

14.

Konopne

„Wesołe Konopielki”

Seledynowy

15.

Strzyżowiec

„Strzyżowianki”

Wrzosowy

16.

Kotorów

„Kobiety z Pasją”

Malinowy

17.

Terebiń

„Atomówki”

 

18.

Honiatycze

„Czerwona Jarzębina”

Czerwony

kontakt: Katarzyna Serafin instruktor ds. kultury ludowej 

Klub Seniora

Klub Seniora działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Werbkowicach zrzesza obecnie 27 członków, emerytów i rencistów z terenu gminy Werbkowice.

Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu: wtorki i czwartki w godzinach 9:00– 11:00. Wielu osobom dzięki tym spotkaniom przestała dokuczać samotność, mogą miło i ciekawie spędzić czas, dyskutując i słuchając wspomnień. Ogólny zarys działalności: spotkania i wymiana doświadczeń z innymi kubami seniora, organizacja wspólnych wyjazdów, wycieczek, czynne uczestnictwo w wydarzeniach gminnych (przygotowanie potraw tradycyjnych), udział w kursach kulinarnych, przeglądach śpiewaczych (jako zespół LOTOS).

kontakt: Agnieszka Pawlos instruktor ds. aktywizacji dzieci i młodzieży

Grupa kuglarska 'Iluzja'

IluzjaGrupa kuglarska ILUZJA powstała w roku 2009 przy Gminnym Ośrodku Kultury w Werbkowicach. Inspiracją do założenia takiej formacji były działania realizowane w 2008 roku przy GOK Werbkowice w ramach projektu Warsztat Działań Twórczych PARADIZO przy pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Rozwój Inicjatyw Lokalnych”. Podczas wszelkiego rodzaju warsztatów (teatralnych, muzycznych, z ruchu scenicznego, plastyki teatralnej) dziewczyny poznały też różnorodne techniki kuglarskie. Najbardziej przypadła im do gustu sztuka poi połączona z ogniem dlatego skupiły się głównie na rozwijaniu swoich zdolności w dziedzinie tańca z ogniem. Pierwszy pokaz fireshow zaprezentowały 10 lipca 2010 roku podczas Dni Werbkowic. Od tego czasu grupa daje pokazy na festynach, imprezach: okolicznościowych, charytatywnych, weselach, dla firm prywatnych, w różnych częściach Polski. Mimo, że są zdecydowanie żeńską grupą to zdarza im się zapraszać do współpracy brzydszą płeć. W międzyczasie doskonaliły swój warsztat pod okiem instruktora Bartłomieja Kuźmy (w 2011 roku) oraz Marcina Kaweckiego (podczas warsztatów kuglarskich); współpracowały też z grupą Utopia z Zamościa.

Grupa stara się tworzyć układy tematyczne, które charakteryzują się odpowiednim strojem, makijażem i oprawą muzyczną z użyciem sprzętu typu: poi (różne rodzaje), wachlarze, pazurki, skrzydła, kije, levistick i drobnych elementów pirotechnicznych.

Grupa Iluzja na facebook'u!

Najważniejsze wydarzenia kulturalne

Atrakcyjność kulturalna w gminie Werbkowice skoncentrowana jest na wydarzeniach i przedsięwzięciach. Wiele z nich posiada utrwaloną markę, ponadlokalny zasięg, co pozwala określić je jako produkty turystyczne. Należą do nich:

  • Dni Werbkowic i Dzień Cukrownika (lipiec) jedno lub dwudniowa impreza masowa; cykl koncertów, pokazów i innych wydarzeń artystyczno-rozrywkowych, prezentacja produktów tradycyjnych Ziemi Werbkowickiej przygotowanych przez KGW i Klub Seniora z Werbkowic.
  • Wojewódzki Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych (czerwiec) festiwal w formie konkursu; prezentacja repertuaru charakterystycznego dla kapel podwórkowych/ulicznych, tzw. Folk miejski.
  • Międzypowiatowy Festiwal Pieśni i Piosenki Maryjnej dla Młodzieży odbywający się w starym kościółku Parafii Świętego Michała Archanioła w Werbkowicach (maj), festiwal wokalno-instrumentalny w formie konkursu; prezentacja pieśni religijnych.
  • Międzypowiatowy Festiwal Pieśni i Piosenki Maryjnej (maj) Festiwal wokalno-instrumentalny w formie konkursu; prezentacja pieśni Maryjnych dla zespołów śpiewaczych.
  • Międzypowiatowy Festiwal Zespołów Śpiewaczych (listopad) Festiwal śpiewaczy promujący i prezentujący ludową twórczość zespołów (w tym duetów, solistów) z różnych powiatów; forma konkursu.
  • Spotkania kabaretowe w Werbkowicach (luty) przegląd kabaretów – forma konkursu.
  • Dożynki (sołeckie i gminne) (wrzesień) wydarzenie o charakterze religijno-świeckim; ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi, towarzyszą temu występy zespołów ludowych, pokazy, degustacja potraw, itp.
  • Nasza Wigilia (grudzień) uroczystość opłatkowa z udziałem mieszkańców całej gminy (wspólna modlitwa, kolędowanie, część artystyczna, przygotowanie potraw wigilijnych przez KGW i Klub Seniora).

Stowarzyszenie Wandalowie - Wandalska Zagroda

Stowarzyszenie Wandalowie - Wandalska Zagroda w Kotorowie zrzesza osoby zainteresowane zdobywaniem i pogłębianiem wiedzy z życia ludów śrdniowiecznych oraz ich odtwarzaniem (prezentacją). Plemiona wandalskie uciekając przed nadchodzącymi z północy Gotami, przemieszczały się przez krainę zamieszkaną przez pierwszych osadników gockich między Huczwą a Bugiem.

Wydarzenia te miały miejsce na przełomie II i III wieku naszej ery. Areną prezentującą wydarzenia z burzliwego okresu starć Wandalów z Gotami jest Zagroda składająca się z chaty, chaty biesiadnej, szopy, traktu drewnianego z mostkiem i kładką oraz ogrodzenia plecionkowego wraz z wyposażeniem.

http://wandalowie.werbkowice.pl/