Od 1 kwietnia wchodzi w życie ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. 2016, poz. 195 t.j.) regulująca zasady przyznawania świadczenia wychowawczego z programu „Rodzina 500 plus”.

Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka. O świadczenie wychowawcze będą mogli ubiegać się rodzice dziecka, opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny dziecka, do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Na pierwsze dziecko jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł netto a w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne 1200 netto zł na osobę.
Rokiem bazowym, z którego dochód będzie brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko będzie rok 2014 z uwzględnieniem dochodu utraconego i uzyskanego w roku bazowym oraz po roku bazowym.
Jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie trzech miesięcy tj.: od 1 kwietnia 2016 r. do 1 lipca 2016 r. rodziny dostaną wyrównanie od 1 kwietnia 2016 r. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego będzie można składać od 1 kwietnia 2016 r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Werbkowicach ul. Zamojska 1, tel. (84) 6572177, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
E-wniosek będzie można złożyć przez internet za pomocą platformy empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.
Pierwszy okres wypłacania  świadczenia wychowawczego będzie trwał od 1 kwietnia 2016 r. aż do 30 września 2017 roku. Prawo do świadczenia wychowawczego na kolejne okresy będzie ustalane od 1 października do 30 września kolejnego roku.
Szczegółowe informacje na temat programu „Rodzina 500 plus” można uzyskać na stronie internetowej www.mpips.gov.pl.

 

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (doc.)

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (pdf.)

Informator składania wniosków i wypłat świadczeń w województwie lubelskim

Informacja o wyłudzeniach dotyczących Programu „Rodzina 500+”

W związku z prośbą Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego informujemy, że w związku z pojawiającymi się coraz częściej próbami wyłudzenia pieniędzy od osób chcących złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze, w szczególności przez oferowanie odpłatnych wniosków w witrynach internetowych informuję, że są to próby wprowadzenia w błąd obywateli, w żaden sposób niezwiązane z Programem „Rodzina 500+”.
Wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego jest drukiem bezpłatnym i można go złożyć przez internet lub osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Werbkowicach.