Grupa Pomocy Humanitarnej PCK

Szanowni Państwo, Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w bieżącym roku rozpoczął przygotowania do utworzenia Grupy Pomocy Humanitarnej. Działanie to wspierane jest przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Powodzie, nawałnice, pożary – dzieją się nie tylko gdzieś daleko, dotykają nasz kraj coraz częściej, występują w naszej okolicy. Klęski żywiołowe, katastrofy niszczą ludzkie życie. Polski Czerwony Krzyż tworzy na Lubelszczyźnie pierwszą w Polsce Grupę Pomocy Humanitarnej. Czerwony Krzyż jest znakiem nadziei. Ludzie ufają tym, którzy go niosą i wiedzą, że mogą od nich otrzymać posiłek, pomoc, schronienie gdziekolwiek się znajdują.

Po raz pierwszy na Lubelszczyźnie będziemy tworzyć innowacyjne rozwiązanie służące niesieniu pomocy ofiarom klęsk i katastrof. Projekt jest komplementarny z szeregiem krajowych i międzynarodowych dokumentów strategicznych. Działania są spójne m.in. z Europejską Strategią na Rzecz Wzrostu „Europa – 2020”, wzmacniają zdolność społeczeństw do reagowania na wypadek nieszczęść.

Od 29.10.2019 roku rozpoczynamy rekrutacje do projektu. Szukamy osób, które są odważne i lubią wyzwania. Mają w sobie chęć do pomagania innym i chcą tworzyć skład pierwszej w Polsce Grupy Pomocy Humanitarnej PCK. Szczegóły znajdują się na stronie pck.lublin.pl lub pod numerem telefonu 607 32 33 13.

Każdy z uczestników weźmie udział w cyklu szkoleń związanych z pomocą humanitarną, tak aby był, jak najlepiej przygotowany do działań w trudnych warunkach. Jako organizacja pomocowa zdajemy sobie sprawę, że dobrze wyszkoleni ludzie to podstawa sprawnego działania, wiemy także, że w działaniach konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Równolegle tworzymy największy w Polsce Magazyn Interwencyjny PCK. Zgromadzone w nim zapasy pozwolą udzielić pomocy humanitarnej jednorazowo 4 500 osób.
Kryzysy humanitarne pokazują nam konieczność profesjonalizacji sektora pomocy, który powinien kierować się wspólnymi wartościami i wypełniać te same standardy. Liczymy, że marka Czerwonego Krzyża oraz istota tematu wyda się Państwu interesująca i włączycie się w rozpowszechnianie wiedzy o naszym działaniu.

Będziemy bardzo wdzięczni za wsparcie naszej inicjatywy.

Osoba do kontaktu: Beata Lachowicz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 693 221 352