Gmina Werbkowice wspiera oddawanie krwi

Gmina Werbkowice włącza się w wakacyjną akcję oddawania krwi, którą organizuje Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie.

Mieszkańców, którzy chcieliby oddać krew, prosimy o zgłoszenie takiej chęci poprzez wysłanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 13 sierpnia tego roku. Zgłoszenia można nadsyłać wcześniej, ale nie później niż do 20 sierpnia.

Zbiórka krwi odbędzie się w środę, 22 sierpnia 2018 roku w godzinach 8.30-14.00, w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie (ul. Spokojna 4).

Udział w zbiórce krwi może wziąć każdy pełnoletni mieszkaniec województwa lubelskiego. Wszystkich chętnych wraz z dokumentem tożsamości zapraszamy do honorowego oddawania krwi w siedzibie Urzędu.

Krew może być oddawana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące.


Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie pod adresem: rckik.lublin.pl/ oraz do oddawania krwi w oddziale terenowym RCKiK w Zamościu:

Al. Jana Pawła II 10, tel. 84-677 32 05, 84-677 33 33, 84-677 32 00

Rejestracja dawców: poniedziałek - piątek 7:30-13:30

W oddziale pobierana jest krew pełna, osocze oraz płytki krwi metodą aferezy.

20180806krew1


Jak wygląda pobranie krwi?
Samo oddawanie krwi trwa ok. 20 min. W dniu poprzedzającym oddanie krwi należy zjeść lekkostrawną kolację, a w dniu donacji – śniadanie z jak najmniejszą zawartością tłuszczu. Należy zwrócić uwagę na uzupełnienie płynów (woda, soki, herbata) już w dniu poprzedzającym oddanie krwi, aby nawodnić organizm. Po zarejestrowaniu się w Centrum Krwiodawstwa przechodzi się obowiązkowe badania lekarskie, a także pobierana jest próbka krwi, w celu upewnienia się, czy dana osoba może zostać Honorowym Krwiodawcą. Podczas pobrania właściwego zazwyczaj oddaje się jedną jednostkę (450 ml) krwi.

Ważne: krew pobierana jest wyłącznie przy użyciu jednorazowego sprzętu, tak więc nie istnieje ryzyko zarażenia się żadną chorobą.

Dołącz do tych, którzy ratują życie i zdrowie – zostań honorowym dawcą krwi!