Zasady postępowania z rannymi bocianami

W związku z występowaniem w ostatnim czasie zwiększonej liczby rannych bocianów bądź osłabionych, uprzejmie informujemy, że przy udzielaniu pomocy rannym i poszkodowanym ptakom tego gatunku należy zachować szczególną ostrożność.

 

Dziób bociana, który używany jest zarówno do polowania, jak i do obrony, stanowi zagrożenie ze strony tego ptaka. Dlatego wszelkie manipulacje przy bocianie powinny odbywać się przy zabezpieczonym dziobie. Ptaki te uspokajają się w ciemności, więc zakrycie głowy przepuszczającą powietrze ciemną szmatką, powinno zminimalizować ilość stresujących bodźców. Szczególnie wymaga się, aby przy chwytaniu i transporcie rannego bociana chronić oczy, gdyż ostry dziób bociana może wywołać tragiczne w skutkach zdarzenie.

Chwytając ptaka, należy w pierwszej kolejności, najlepiej z jednoczesnym zabezpieczeniem dzioba, chwycić skrzydła, a następnie złożyć je w pozycji fizjologicznej wzdłuż tułowia ptaka. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie nóg – można podłożyć je w pozycji zgiętej pod tułów ptaka. Tak zabezpieczonego ptaka można przetransportować do ośrodka rehabilitacji dzikich ptaków w woj. lubelskim lub skontaktować się urzędem gminy, w celu ustalenia dalszego postępowania.